Kendini Sevmek

254_1Kırgınlık, Yargılama, Suçluluk ve Korku bu dört duygu hem bedenimiz hem de yaşamımızdaki temel sorunların kaynağı oluyor. Bu duygular, yaşam deneyimlerimizin sorumluluğunu almak yerine başkalarını suçlamaktan kaynaklanıyor. Yaşamımızdaki her şeyden yüzde yüz sorumlu olursak suçlayacak kimse kalmayacaktır.

Bu dört olumsuz duygu fiziksel boyutta da ortaya çıkıyor. Kırgınlık (gücenme , darılma, öfke) uzun süre içte tutulduğunda bedeni yemeye başlıyor ve hastalıklara sebep oluyor. Sürekli kendimizi ve başkalarını eleştirmek, yargılamak hastalıkların kaynağıdır. Suçluluk duygusu daima ceza arar ve bu ceza ağrılar yaratır. Korku ve gerginlik de hastalıklara davetiye çıkarır. Kırgınlık duygusundan bağışlama yoluyla kurtulmak kanseri bile yeniyor.

Geçmiş yaşanmış ve bitmiş. Bunu değiştiremeyiz. Ama geçmiş hakkındaki duygularımızı değiştirebiliriz. Geçmişi bırakmak, kendimiz dahil herkesi affetmeyi seçmek zorundayız.

Kendimizi olduğumuz gibi onayladığımız, sevdiğimiz ve kabul ettiğimiz zaman herşey yoluna giriyor. Küçük mucizeler her yerde görülüyor. Kendini sevmek onaylamak güven ortamı yaratmak kendine güvenmek, layık olduğunu düşünmek ve kabul etmek kafamızın içinde bir düzen yaratır. Bu yaşamımızda daha sevecen ilişkiler, yeni bir iş, yaşayacağınız yeni ve daha güzel bir yer sağlar. Kendini onaylama ve kabul etme, hayatımızın her boyutunda olumlu değişimlerin olması için temel anahtarlardır.

Kendini sevmek, hiçbir şey için kendimizi eleştirmemekle başlar. Olumsuz eleştiri tam da değiştirmek istediğimiz davranış kalıbının içine bizi hapseder. Kendimize gösterdiğimiz anlayış ve şevkat bu kısır döngüden çıkmamızı sağlar. sevgi mucizeler yaratır. Kendini sevmek de yaşamımızdaki mucizelerin anahtarıdır.

Reklamlar